YUHANNA 16. BÖLÜM

YUHANNA

16. BÖLÜM

Zulüm
Yuhanna 16:1-4

(1) “Bunları size imanda sarsılmayasınız diye söylüyorum. (2) Dini önderler havraya girmenize izin vermeyecek. Çünkü öyle bir zaman geliyor ki, sizi öldürenler Allah’a hizmet ettiklerini sanacaklar. (3) İnsanlar size bunları yapacak, çünkü onlar ne ebedi Oğul’u, ne de ebedi Baba’yı tanırlar. (4) Bunlar daha olmadan önce size söylüyorum. İnsanlar size kötü şeyler yaptığı zaman, bunların olacağını size söylediğimi hatırlayacaksınız. Bunları size söylüyorum, çünkü bu dünyadan ayrılıyorum.”

Kutsal Ruh’un Hizmeti
Yuhanna 16:5-16

(5) “Beni dünyaya gönderen ebedi Baba’ya gidiyorum. Bana nereye gittiğimi sormuyorsunuz, (6)çünkü sizden ayrılmakta olduğumu bildiğiniz için yüreğiniz hüzünle dolu. (7) Size doğrusunu söyleyeyim, ebedi Baba’ya gitmem sizin için daha iyidir. Çünkü size Kutsal Ruh’u göndereceğim ve o sizin Yardımcınız olacak. (8) Kutsal Ruh gelecek ve insanlara günah, doğruluk ve Allah’ın hükmü hakkında bildiklerinin yanlış olduğunu gösterecek. (9) Onların günah hakkında bildikleri yanlıştır, çünkü dünya bana iman etmez. (10) Onların doğruluk hakkında bildikleri yanlıştır, çünkü ben ebedi Baba’ya gidiyorum. (11) Onların Allah’ın hükmü hakkında bildikleri yanlıştır, çünkü dünyanın hakimi olan İblis Allah tarafından yargılanmış ve mahkum edilmiştir. (12) Size öğretecek çok şeyim var, ama onları öğrenmeye şimdilik hazır değilsiniz. (13-14) Kutsal Ruh sizi Allah’ın hakikatlerine doğru yöneltecek (yol gösterecek) . O kendi adına konuşmayacak. O yalnızca Allah’tan duyduklarını bildirecek. O gelecekte olacakların hepsini size öğreterek beni yüceltecek. (15) Ebedi Baba’nın sahip olduğu her şey benimdir. Benim sahip olduğum her şey de sizindir. Kutsal Ruh bu yüzden benden aldıklarını size bildirecek. (16) Yakında aranızdan ayrılacağım, ama sizi tekrar göreceğim.”

İsa’nın Göğe Dönüşü
Yuhanna 16:17-24

(17) Müritler İsa’nın neden söz ettiğini bilmiyorlardı. Birbirlerine, “ ‘Yakında aranızdan ayrılacağım, ama sizi tekrar göreceğim’ sözleriyle ne demek istiyor? Ebedi Baba’ya gideceğini söylemekle ne kastediyor? (18) ‘Sizi tekrar göreceğim’ derken neden söz ediyor?” diye sordular. (19) İsa müritlerinin kendisine anlattıkları hakkında soru sormak istediğini bildi. Bu yüzden onlara şöyle dedi: “ ‘Yakında aranızdan ayrılacağım, ama sizi tekrar göreceğim’ sözlerimin anlamını niçin birbirinize soruyorsunuz? (20) Size doğrusunu söyleyeyim. Ben sizden ayrıldığım zaman ağlayıp, yas tutacaksınız ama dünya sevinecek. Ümidiniz olsun, çünkü yasınız sevince çevrilecek. (21) Gebe bir kadın doğum vakti geldiğinde büyük sancılar çeker. Doğurduktan sonraysa çektiği acıları unutur. Yüreği sevinçle dolar, çünkü bebeği dünyaya gelmiştir. (22) Aynı şekilde, ben sizlerden ayrıldığım zaman yüreğiniz kederle dolacak. Ama geri döndüğüm zaman yüreğiniz sevinçle dolacak. Hiç kimse bu sevincinizi yok edemeyecek. (23) Ben geri döndüğüm zaman, bana soru sormayacaksınız. Size doğrusunu söyleyeyim. Ebedi Baba’dan benim adımla dilediğiniz her şeyi O size verecek. (24) Ben sizinle birlikteyken ebedi Baba’dan benim adımla bir şey dilemediniz. Ben gittiğim zaman, ebedi Baba’dan benim adımla dileyebilirsiniz. Dilediklerinizi alacaksınız ve o zaman sevinciniz tam olacak.

İsa Dünyayı Yendi
Yuhanna 16:25-33

(25) “Şimdiye kadar her şeyi hikayeler/örnekler kullanarak anlattım, fakat artık sizlere örneklerle konuşmayacağım bir zaman geliyor. Size ebedi Baba’yı açıkça anlatacağım. (26) O zaman Baba’dan benim adımla dileyebilirsiniz, çünkü Baba’dan sizin için istekte bulunmama gerek kalmayacak. (27) Baba sizi seviyor. Siz de beni seviyorsunuz ve Allah’tan gelmiş olduğuma iman ediyorsunuz. (28) Ben bu dünyaya ebedi Baba’dan geldim. Şimdiyse bu dünyayı terk ediyorum ve ebedi Baba’ya geri dönüyorum.” (29) Müritler İsa’ya şöyle dediler: “Artık bizimle açık konuşuyor, örnek kullanmıyorsun. (30) Sen her şeyi bilirsin. Kimsenin sana bir şey sormasına gerek yok, çünkü Senin Allah’tan gelmiş olduğuna iman ediyoruz.” (31) İsa şöyle dedi: “Şimdi mi iman ediyorsunuz? (32) Size söyleyeyim, beni terk edeceğiniz zaman gelmiştir. Hepiniz kendi evlerinize gideceksiniz ve beni bırakacaksınız, ama ebedi Baba beni asla bırakmayacak. (33) Bunları selametim sizinle olsun diye söylüyorum. Bu dünyada pek çok sıkıntıyla karşılaşacaksınız, ama cesur olun. Ben dünyayı yendim!”


altSubmit your feedback
 1. Full Name(*)
  Please type your full name.
 2. E-mail(*)
  Invalid email address.
 3. Your Feedback(*)
  Invalid Input
 4. Fill out the 8 characters
  Fill out the 8 characters
  Invalid Input

Now Available!