YUHANNA 15. BÖLÜM

YUHANNA

15. BÖLÜM

Gerçek Asma İsa’dır
Yuhanna 15:1-8

(1) İsa şöyle söyledi: “Ben gerçek asmayım, ebedi Baba da bağcıdır.” (2) Ebedi Baba asmanın ürün vermeyen her dalını kesip atar. Ürün veren dallarını ise budar. Asma böylece temizlenir ve daha fazla ürün verir. (3) Müritlerim olan sizlerse zaten temizsiniz, çünkü öğrettiklerime inanırsınız. (4) Bende kalın, ben de sizlerde kalacağım. Çünkü asmadan ayrılan dal ürün veremez. Bende kalmadığınız takdirde Allah’ın hükümranlığının ürünlerini veremezsiniz. (5) Ben asmayım, sizlerse dallarsınız. Eğer bende kalırsanız, ben de sizde kalırım ve böylelikle çok ürün verirsiniz. Benden ayrı hiç bir şey yapamazsınız. (6) Eğer bende kalmazsanız, atılan ve kuruyan bir dal gibi olursunuz. Kuru dallar toplanır ve ateşte yakılır. (7) Eğer bende kalırsanız ve benim sözlerim sizde yaşarsa, benden ne dilerseniz size vereceğim. (8) Verdiğiniz ürünler çok olduğu zaman ebedi Baba yüceltilir. Çünkü hayatınızda ürünler verdiğiniz zaman benim müritlerim olduğunuzu gösterirsiniz.

İsa’nın Sevgisiyle Yaşayın
Yuhanna 15:9-15

(9) Ben sizi, ebedi Baba’nın beni sevdiği gibi, seviyorum. Benim sevgimle yaşayın. (10) Ben, ebedi Baba’nın sözlerine bağlı kaldım ve O’nun sevgisiyle yaşadım. Eğer Benim sözlerime bağlı kalırsanız, benim sevgimle yaşarsanız. (11) Bunları bendeki sevinciniz eksiksiz olsun diye söylüyorum. (12) Öğretim şudur: Birbirinizi, benim sizi sevdiğim gibi sevin. (13) Sevginin en büyük ifadesi kişinin dostları için canını feda etmesidir. (14) Benim sözlerime uyarsanız benim dostlarım olursunuz. (15) Size artık kul demiyorum. Kullar efendilerinin ne yaptığını bilmezler. Size dostlarım diyorum, çünkü ebedi Baba’dan duyduklarımın hepsini size söyledim

Size Zulüm Edecekler
Yuhanna 15:16-21

(16) Sizi Ben seçtim. Beni siz seçmediniz. Ben sizi kalıcı ürünler vermeniz için seçtim. Eğer hayatta ürün verirseniz, ebedi Baba, benim adımla O’ndan dilediğinizi size verecektir. (17) Bunları birbirinizi sevesiniz diye öğretiyorum. (18) Dünya benden nefret etti, sizden de nefret edecektir. (19) Eğer dünyanın gidişatına uysaydınız, dünya sizi severdi. Ama dünya sizi sevmiyor, çünkü ben sizi dünyadan ve dünyanın yollarından ayırdım. (20) Size öğretmiş olduğum gibi, kul efendisinden daha üstün değildir. Dünya bana zulmettiği için size de zulmedecektir. Benim öğrettiklerime uyanlar sizin öğrettiklerinize de uyacaktır. (21) Bu dünyaya ait olanlar benim müritlerim olduğunuz için size her türlü kötülüğü yapacaktır. Çünkü bu dünya beni yeryüzüne gönderen ebedi Baba’yı tanımıyor.”

Kutsal Ruh Yardımcınız Olacak
Yuhanna 15:22-27

(22) Eğer bu dünyaya gelmemiş ve insanlara hakikati öğretmemiş olsaydım, onlar hayatlarında günahın var olduğunu bilemezlerdi. Ama şimdi Allah’a karşı işledikleri günah için hiçbir mazeretleri yoktur. (23) Benden nefret edenler, Baba’dan nefret ederler. (24) Eğer başka hiç kimsenin yapamadığı olağanüstü alâmetleri gerçekleştirmemiş olsaydım, onlar günahkar olduklarını bilemezlerdi. Onlar olağanüstü alâmetlerimi gördüler, ama benden ve ebedi Baba’dan nefret etmeye devam ediyorlar. (25) Mezmurlar 35:19’da yazılı olan, ‘Benden sebepsiz yere nefret ettiler’ sözü yerine gelmiştir. (26) Ben bu dünyadan ayrılıyorum, ama size ebedi Baba’dan gelen hakikatin Ruhu’nu göndereceğim. Kutsal Ruh sizin Yardımcınız olacaktır. O gelecek ve beni yüceltecektir. (27) Başlangıçtan beri benim müritlerim olan sizler de beni yücelteceksiniz.


altSubmit your feedback
 1. Full Name(*)
  Please type your full name.
 2. E-mail(*)
  Invalid email address.
 3. Your Feedback(*)
  Invalid Input
 4. Fill out the 8 characters
  Fill out the 8 characters
  Invalid Input

Now Available!