YUHANNA 5. BÖLÜM

YUHANNA

5. BÖLÜM

İsa Bir Kötürümü İyileştirir
Yuhanna 5:1-15

(1) İsa bir Yahudi bayramını Kudüs’te kutlamak için Celile’den ayrıldı. (2) İsa üç gün kadar yürüdükten sonra Kudüs’e Koyun Kapısından girdi. Aramice’de “Beytesta” (Merhamet Evi) adıyla anılan su havuzunun yanından geçti. Havuzun beş tane kapalı sundurması vardı. (3) Havuzun yanındaki sundurmalarda hasta, kör, kötürüm ya da uzuvlarını hareket ettiremeyen pek çok insan çaresizlik içinde yatıyordu. (4) Bu insanlar bir meleğin havuzun suyunda çalkantılar yapacağına ve o esnada suya ilk giren kişinin iyileşeceğine inanıyordu. (5-6) Yürüyemeyen bir adam otuz sekiz yıldan beri orada yatıyordu. İsa onu gördü ve uzun zamandır orada kalmakta olduğunu bildi. Adama, “İyileşmek istiyor musun?” diye sordu. (7) Adam, “Yardıma muhtacım, Efendim. Melek suyu karıştırdığında beni havuza sokacak hiç kimsem yok” dedi. (8) İsa, “Ayağa kalk! Şilteni al ve yürü” dedi. (9) Adam iyileşti. Elinde şiltesiyle ayağa kalktı ve yürümeye başladı. (10) Bu şifa verme olayı Şabat günü gerçekleşmişti. Bu yüzden bazı dindar Yahudiler adama, “Şabat günü şilteni taşıyarak şeriatı çiğnedin” dediler. (11) Adam, “Biri bana şiltemi alıp yürümemi söyledi” dedi. (12) Yahudiler, “Bunu yapmanı sana kim söyledi?” diye sordu. (13) Adam, “Bilmiyorum. Etrafımda o kadar çok insan vardı ki. Bana şifa veren adam çabucak oradan ayrıldı” diye cevap verdi. (14) İsa iyileştirdiği adamı daha sonra Mabet’te buldu. Ona, “Artık iyileştin. Günah işlemeye son ver, yoksa başına çok daha kötüsü gelebilir” dedi. (15) Adam Yahudi önderlerin yanına gitti ve kendisini iyileştirenin İsa olduğu söyledi.

İsa Allah’la Eşittir
Yuhanna 5:16-30

(16) Yahudiler İsa’nın bu şifayı Şabat günü gerçekleştirmesine kızdılar ve O’na zulmetmeye başladılar. (17) İsa onlara şöyle dedi, “Baba ve Ben, Allah’ın hükümranlığının işini yapıyoruz." (18) Yahudiler İsa’yı öldürmek istediler. “O sadece Şabat günü kuralını çiğnemekle kalmadı, Allah’a Babam diyerek kendisini Allah’la bir tutuyor” dediler. (19) İsa şöyle dedi: “Size doğrusunu söyleyeyim. Ben hiç bir şeyi kendimden yapmıyorum. Oğul yalnızca Baba’nın yaptıklarını yapar. Baba ne yaparsa, Oğul da onu yapar. (20) Baba, Oğul’u sever. O yaptığı her şeyi bana gösterir. Baba bunlardan çok daha büyük işleri bana gösterecektir. Bekleyin, çok şaşıracaksınız. (21) Baba ve Oğul ölüleri diriltecek, onlara hayat verecekler. (22-23) Baba hiç kimseyi mahkûm etmez. O bütün hükmü Oğul’a bırakmıştır. Öyle ki herkes Baba’ya ve Oğul’a hürmet etsin. Oğul’a hürmet etmeyen kimse, Baba’ya da hürmet etmez. (24) Size doğrusunu söyleyeyim. Bana ve beni dünyaya gönderen Baba’ya inanan herkesin ebedi hayatı vardır. Onlar hüküm giymezler, aksine ölümden hayata geçerler. (25) Size doğrusunu söyleyeyim, kurtuluş vakti gelmiştir. Allah’ın ebedi Oğlu’nun sesini duyan ölüler ebediyen yaşayacaktır. (26) Hayat, Baba’da ve Oğul’dadır. (27) Baba, İnsanoğlu’na bütün insanlar hakkında hüküm verme yetkisini vermiştir. (28) Benim vaaz ettiklerime şaşmayın. Çünkü ölülerin sesimi duyacağı ve ebedi hayata dönmek üzere mezarlarından çıkacağı zaman gelmiştir. (29) Doğru işler yapmış olanlar ebediyen yaşamak üzere diriltilecek, kötülük edenlerse mahkûm olmak üzere diriltilecektir. (30) Ben kendi kendime hiçbir şey yapamam; yalnızca Allah’tan duyduğuma göre hüküm veririm. Benim hükmüm doğrudur. Ben kendi isteğimi değil, beni dünyaya gönderen ebedi Baba’nın isteğini yerine getiririm.

İsa Hakkındaki Şahitlikler
Yuhanna 5:31-47

(31) Eğer size kendi hakkımda konuşursam bu gerçek bir şahitlik olmaz. (32) Benim gerçek şahidim ebedi Baba’dır. (33) Sizler Yahya Peygamberi sorguya çekmek için adamlar gönderdiniz. O size hakikati söyledi. (34) Benim insanların şahitliğine ihtiyacım yok. Ben bunları kurtulasınız diye söylüyorum. (35) Yahya pek çoklarına ışık tutan parlak bir kandildi. Sizler bir süreliğine Yahya’nın ışığında sevindiniz. (36) Allah’ın bana şahitlik etmesi, Yahya’nın bana şahitlik etmesinden üstündür. Ebedi Baba bana bitirmem için işler verir. Benim yaptıklarım, beni O’nun dünyaya gönderdiğinin ispatıdır. (37) Beni dünyaya gönderen ebedi Baba, bana şahitlik eder. Sizlerse ebedi Baba’nın sesini hiç duymadınız. O’nun şekli şemailini görmediniz. (38) O’nun sözlerine sahip değilsiniz, çünkü bana inanmıyorsunuz. (39-40) Kutsal Yazılar’ı içinde ebedi hayatın olduğunu düşündüğünüz için okuyup, çalışırsınız. Bu doğrudur, çünkü orada benden söz edilir! Ne var ki, ebedi hayata sahip olmak için bana gelmezsiniz. (41-42) Sizin övgünüze ihtiyacım yok. Çünkü yüreğinizin içindekileri bilirim. İçinizde Allah sevgisi yoktur. (43) Ben size ebedi Baba’nın adına geldim, ama siz bana inanmıyorsunuz. Eğer sahte bir mesih kendi adına gelseydi, onu kucaklayıp kabul ederdiniz. (44) Birbirinizi övmekten hoşlandığınız müddetçe ve tek gerçek Allah’ın övgüsünü almayı istemedikçe bana nasıl iman edebilirsiniz? (45) Sizi ebedi Baba’nın önünde suçlayacağımı zannetmeyin. Çünkü sizleri umut bağladığınız Musa mahkûm edecek. (46) Musa benim dünyaya gelişim hakkında yazdı. Eğer hakikaten Musa’ya inansaydınız, bana da inanırdınız. (47) Eğer Musa’nın yazdıklarına inanmıyorsanız, benim öğrettiklerime de inanmazsınız.”Submit your feedback
 1. Full Name(*)
  Please type your full name.
 2. E-mail(*)
  Invalid email address.
 3. Your Feedback(*)
  Invalid Input
 4. Fill out the 8 characters
  Fill out the 8 characters
  Invalid Input

Now Available!